صفحه اصلی صفحه اصلی
گیسوی آشفتهٔ من

يکشنبه  ۲٣ اسفند ۱٣٨٨ -  ۱۴ مارس ۲۰۱۰

دختران ایرانی در افغانستان

 

 

 

 
حکایت مردان و جنبش زنان
نقش زنان در جنبش سبز
گفت وگوی شهروند با شادی صدر، وکیل و فعال حقوق بشر
يکشنبه  ۲٣ اسفند ۱٣٨٨ -  ۱۴ مارس ۲۰۱۰
عباس شکری

یش از هر چیز باید مسایل جنبش زنان در قبل از انتخابات و بعد از آن که منتهی به جنبش اخیر شده است را از هم جدا کنیم. اما در مجموع می شود گفت که جنبش زنان، برای جنبش اخیر نقش الهام بخش داشته است. یعنی همین فرم حرکت افقی و بدون رهبر بودن جنبش سبز نوعی کپی برداری از جنبش زنان است که تا امروز رهبری معینی نداشته. زمانی که تقریبا همه ی نهادهای سیاسی بحث رهبری را طرح می کردند، جنبش زنان مدعی شد که جنبش فمینیستی رهبر و سر ندارد. حالا پس از گذشت حدود هشت ماه، گفته می شود که جنبش سبز رهبر ندارد. ایده ی مبارزه ی مسالمت آمیز و بدون خشونت، حرکت های اعتراضی خیابانی و خیلی از فعالیت های دیگر، همه الهام گرفته از جنبش زنان است که سال ها پیش مطرح و اجرا کرده است...................
ادامه مطلب...
 
فعالان حقوق بشر در ایران:
در مقابل هجمه دستگاه امنیتی عقب نخواهیم نشست
يکشنبه  ۲٣ اسفند ۱٣٨٨ -  ۱۴ مارس ۲۰۱۰
دادسراى عمومى و انقلاب تهران شامگاه روز شنبه با انتشار اطلاعیه‌اى اعلام کرد، ۳۰ نفر به اتهام مشارکت در «جنگ سایبرى آمریکا» علیه جمهورى اسلامى بازداشت شده‌اند.
در بخشى از این اطلاعیه آمده است: « تعدادى از مهمترین شبکه‌هاى سازمان یافته جنگ سایبرى آمریکا که توسط گروه‌هاى ضدانقلاب راه اندازى شده بود، با انجام سلسله اقدامات وعملیات پیچیده امنیتى در حوزه فناورى اطلاعات و ارتباطات (متلاشى شده و) برخى از متهمان و عناصر مرتبط و موثر آنها شناسایى و ۳۰ نفر از آنها دستگیر شدند.»
  دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز یکشنبه اعلامیه ای انتشار داده و ضمن رد قاطعانه ی اتهامات و ادعاهای دادسرای تهران، تاکید کرده است این دستگیری ها تاثیری در فعالیت های آن نداشته و از ادامه ی فعالیت های خود در راه حقوق بشر در ایران، منصرف نخواهد شد:
ادامه مطلب...
 
پکن استراتژی‏اش در رابطه با پرونده‏ی هسته‏ای ايران را می‏سنجد.
يکشنبه  ۲٣ اسفند ۱٣٨٨ -  ۱۴ مارس ۲۰۱۰ 
لوموند 8 مارس 2010

چين در سازمان ملل در رابطه با پرونده‏ی هسته‏ای ايران، به کدام سو جهت‏گيری خواهد کرد ؟ دولتِ اوباما بعد از يک سال سياستِ «دراز کردنِ دستِ ياری» به سویِ تهران، موضعِ سخت‏تری برگزيده. ايالات متحده شروع به توزيعِ طرحِ قطعنامه‏ای حاویِ مجازات‏های جديد عليه جمهوری اسلامی کرده است. آخرينِ اين قطعنامه‏ها مربوط به مارس 2008 بود.
ادامه مطلب...
 
”جنبش سبز”: پس از ۲۲ بهمن، به کجا؟
پاسخ به پرسش های خانم شهلا بهاردوست
يکشنبه  ۲٣ اسفند ۱٣٨٨ -  ۱۴ مارس ۲۰۱۰ 
مهرداد درویش پور

"جنبش سبز" را میتوان همچون پاسخی به نیاز به تحول رفرماسیون دینی در کشوری اسلامی که در آن بنیادگرایان حکومت میکنند نگریست. گروهی دیگر آن را جنبش "رای من کجا است" می خوانند که گرچه با اعتراض به کودتای انتخاباتی آغاز شده است، در اساس جنبش حق شهروندی و ضد تبعیض است که تکیه بر حقوق بشر و انتخابات آزاد از اهداف پایه ای آن است.
ادامه مطلب...
 
جایزه برای سایت تغییر برای برابری

شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۳ مارس ۲۰۱۰


به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز در آستانه روز جهانی مبارزه با سانسور بر روی اینترنت، گزارشگران بدون مرز با حمایت شرکت گوگل جایزه نت شهروند خود را به وب نگاران فمینیست سایت تغییر برای برابری اهدا کرد. روز ٢٠ اسفند پروین اردلان فعال حقوق زنان، روزنامه‌نگار و یکی از سردبیران سایت جایزه را از دست روزنامه نگار مشهور فرانسوی ژان ماری کلمبانی دریافت کرد . این مراسم در دفتر شرکت گوگل در پاریس برگزار شد.

ادامه مطلب...
 
بيانيه تشكل هاي مستقل جنبش كارگری
در مورد حداقل دستمزد ها در سال ۸۹
شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۳ مارس ۲۰۱۰

بحث تعيين حداقل دستمزد كارگران همه ساله ، در اسفند ماه مطرح مي شود و توجه بخش وسيعي از کارگران را به خود جلب مي نمايد. اما سوال اساسي در اين ميان اين است كه به راستي چه كساني حق دارند براي دستمزد كارگران که ارتباط تنگاتنگي با زندگي و معيشت آنان دارد تصميم بگيرند و حد و اندازه آن را تعيين كنند؟ کساني که هيچ ربطي به زندگي و مسائل کارگران ندارند ؟ يا کارگران، که خود کار مي کنند وهمه ثروت هاي مادي و معنوي جامعه و نعمت هاي بشري را توليد مي نمايند؟
ادامه مطلب...
 
نشست عمومی پالتاکی "همگامی"
پنج‌شنبه  ۲۰ اسفند ۱٣٨٨ -  ۱۱ مارس ۲۰۱۰
 
زمان: یکشنبه ١۴ مارس  (از ساعت ١٩ تا ۲۳)

موضوع:

ضرورت همگامی کانون‌های شهری در پشتیبانی از مبارزات مردم ایران و
«نه به جمهوری اسلامی» در خارج از کشور
ادامه مطلب...
 
مصاحبه با نوام چامسکی در باره جدائی دین از دولت در اسلام و آنارشیسم

پنج‌شنبه  ۲۰ اسفند ۱٣٨٨ -  ۱۱ مارس ۲۰۱۰

Noam Chomsky

ZNet Deutschland
مصاحبه گر : Luay Radhan
برگردان ناهید جعفرپور
پرسش: آیا ایالات متحده آمریکا کشوری سکولار است؟
پاسخ: به نحوی یک مخلوطی عجیب غریب و غیر عادی است. ظاهرا کشوری سکولار است. اما در واقعیت مجموعه تاریخ آمریکا تحت تاثیر پروویدنسیالیسم قرار دارد. از این ایده که خدا طرحی برای جهان دارد و ما این طرح را به اجرا در می آوریم. این ایده از انگلستان می آید. کشوری که جامعه اش تحت تاثیر ایده تسلط خدا بر جهان بود.

ادامه مطلب...
 
پرستو فروهر: قوانین تحمیلی بر زنان با جنبش اخیر به عقب رانده شود
سه‌شنبه  ۱٨ اسفند ۱٣٨٨ -  ۹ مارس ۲۰۱۰ 

"ندا حقیقت"

دوشنبه شب مراسم هشتم مارس توسط هیات گرداننده این مراسم در مرکز تجمعات کارگاه هانوفر در آلمان برگزار شد.
هیات گرداننده مراسم هشتم مارس در هانوفر که از سال 1998 ایجاد شده است گروههای مختلفی مانند شبکه زنان افغانی، مرکز مشاوره و درمان "آماندا"، سازمان حقوق بشر، شورای جهان سوم در هانوفر، سندیکاها، همایش زنان ایرانی، موسسات کلیسایی، مرکز فرهنگی کارگاه، تشکل بین المللی زنان"لاروزا"، سازمان حقوق برابری هانوفر و ... را شامل می شود. این هیات هر ساله به مدت یکماه برنامه های مختلف از جمله اجرای کنسرت ، کتابخوانی، پخش فیلم، نمایشگاه عکس و ... را در شهر هانوفر برنامه ریزی می کند.
هر ساله در هشتم مارس موضوع یکی از کشورهای دنیا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد که موضوع امسال به مسائل زنان ایران تعلق گرفت.
"پرستو فروهر" فرزند شادروان داریوش فروهر و پروانه فروهر امسال به عنوان سخنران در این مراسم حضور داشت و درباره جنبش اخیر و وضعیت زنان در کشور سخن گفت.

ادامه مطلب...
 
زنان درعراق ـ بزرگترین بازنده ها؟

زنان تحت شرایط کنونی عراق کاملا در رنجند
سه‌شنبه  ۱٨ اسفند ۱٣٨٨ -  ۹ مارس ۲۰۱۰ 
گزارش ناهید جعفرپور

سازمان جهانی حقوق بشر در گزارش خود در ماه مارس 2009 گزارش می دهد که خشونت در خانواده بخصوص قتل های ناموسی در عراق  افزایش یافته است. غالبا این قتل ها از سوئی با بی تفاوتی و از سوی دیگر به لحاظ ترس پلیس از عکس العمل خانواده های مورد نظربدون مجازات باقی می مانند...................

ادامه مطلب...
 
قطعنامه پارلمان اروپا در باره ایران ـ ۱۰ فوریه ۲۰۱۰ ، ۲۱ بهمن سال ۱۳۸۸
سه‌شنبه  ۱٨ اسفند ۱٣٨٨ -  ۹ مارس ۲۰۱۰ 
برگرداننده: انور میرستاری
آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

•    با توجه به قطعنامه پیشین خود در باره ایران،
•    با توجه به بیانیه ۵ فوریه سال ۲۰۱۰ خانم کاترین آشتون، نماینده عالیرتبه اتحادیه اروپا در امور سیاست های خارجی و امنیتی اروپا، در باره اعدام های اخیر در ایران،
•    با توجه به بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا در ۸ فوریه، مبنی بر فراخواندن حکومت ایران به رعایت وظایف خویش در زمینه های حقوق بشری،
ادامه مطلب...
 
ملاله جویا صدائی از مقاومت در افغانستان
سه‌شنبه  ۱٨ اسفند ۱٣٨٨ -  ۹ مارس ۲۰۱۰ 
Suzanne Weiss
Socialist Voice
بمناسبت انتشار کتاب جدید خانم ملاله جویا بنام:
'A Woman Among Warlords: The Extraordinary Story of an Afghan Who Dared to Raise Her Voice'
ملاله جویا نویسنده زن افغانی و فعال اجتماعی صدای افغانستان پنهان است. صدای مقاومت افغانستان. صدای افغانستانی که چریک هایش برای حقوق بشر و دمکراسی و استقلال مبارزه می کنند.  صدای مبارزان افغانی ئی که تحت حکومت رژیم خشن کارزای که از سوی آمریکا پشتیبانی می گردد، هیچ راء ای ندارند.
ادامه مطلب...
 
ادامه بقا بجای زندگی
سه‌شنبه  ۱٨ اسفند ۱٣٨٨ -  ۹ مارس ۲۰۱۰ 
تحقیقات جدید: 70 تا 90% کسانی که با دستمزد های ناچیز بدون امنیت های اجتماعی در سطح جهان بکار مشغولند زنان می باشند
Jana Frielinghaus *

برگردان ناهید جعفرپور

در رسانه هائی چون " دی ولت" و " فینانسیال تایمز" آلمان و یا " فرانکفورتر آلگماینه" جهانی سازی سرمایه داری مرتبا بعنوان موتور رفاه و آسایش برای بشریت مورد تحسین قرار می گیرد.
ادامه مطلب...
 
بمناسبت 8 مارس روز جهانی زن

سال تحسین جهانی از  زن ایرانی

سه‌شنبه  ۱٨ اسفند ۱٣٨٨ -  ۹ مارس ۲۰۱۰

گرایش ضد تبعیض ـ جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران

8 مارس 2010، روز جهانی زن را به تمام زنان جهان تبریک می گوئیم و به زنان ایرانی که با وجود تبعیض ها و محرومیت های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در ایران، پرشورترین سال مبارزه برابری خواهی و استبداد ستیزی را رقم زدند، درود می فرستیم.

ادامه مطلب...
 
به بهانه 8مارس، روز جهاني زن
سال 88 به‌كام زنان نبود

يکشنبه  ۱۶ اسفند ۱٣٨٨ -  ۷ مارس ۲۰۱۰

ايلنا(مرضیه نوری): در سالي كه گذشت اخبار مختلفي در رابطه با مسائل مرتبط به زنان به گوش رسيد. برخي از اين خبرها و اقدامات مسئولان در رابطه با زنان به گونه‌اي است كه مي‌توان اين‌گونه نتيجه‌گيري كرد كه در سال 88 تصميم‌گيري‌هاي مثبتي براي بهبود وضعيت زنان صورت نگرفته است. بررسي مجدد ماده 23 و 25 لايحه حمايت از خانواده در كميسيون حقوقي و قضايي با وجود حذف اين مواد در سال گذشته‏‌، تفكيك جنسيتي در دانشگاه ها ‏، ترويج ازدواج موقت در كشور‏‌، پيشنهاد به دانش آموزان براي ازدواج زودهنگام، تفكيك‌جنسيتي كتب دانش آموزان و طرح محرم سازي مدارس و ... از آن جمله مواردي هستند كه مي‌توان به عنوان ادله‌اي براي اثبات فرضيه نامناسب بودن فضا در سال 88 براي زنان به آنها اشاره كرد. خبرگزاري ايلنا به مناسبت فرا رسيدن روز جهاني زن اتفاقاتي كه در يك سال گذشته در حوزه زنان رخ داده ‏‌مرور مي‌كند.

ادامه مطلب...
 
راهی سی ساله، از زن‌ستیزی تا تبعیض‌ستیزی

يکشنبه  ۱۶ اسفند ۱٣٨٨ -  ۷ مارس ۲۰۱۰

تغییر نگاه به زن. نظام جمهوری اسلامی، چون هر رژیم پوپولیست و ایدئولوژیک، از ابتدا برای برقراری و تثبیت نظامش، اجبار و وفاق عمومی را با هم تلفیق کرد. یکی از موارد وفاق عمومی که بخشن با سکوت توام شد، در حجاب کردن زنان و به این واسطه "پالایش جامعه از فسق و فجور و غرب‌زدگی" بود.

ادامه مطلب...
 
به مناسبت روز جهانی زن

يکشنبه  ۱۶ اسفند ۱٣٨٨ -  ۷ مارس ۲۰۱۰

شهلا عبقری

    هشتم ماه مارس امسال برای جنبش زنان ایران از اهمیت ویژه ای بر خوردار است زیرا که زنان ایران در سالی که گذشت به جهانیان نشان دادند که پیشتار مبارزه برای آزادی و دموکراسی اند ودر این راه حتی از جان خود نیز دریغ ندارند. فیلم ها ، عکس ها و گزارش ها توانایی بی نظیر زنان وهمپایی زنان با مردان را به نمایش جهانیان گذاشت و به آنان نمایاند که زنان امروز ایران تحت واپس گرا ترین نوع حکومت و واپس گرا ترین قوانین،بی عمل نمانده اند و با پویایی تمام به جلو رفته اند. زنان با هوشیاری تمام کوشیده اند تا با استفاده از راه های مختلف، امکان مبارزه با قوانین زن ستیز را فراهم آورند. فعالیت مستمر زنان در زمینه های اقتصادی ، اجتماعی آموزشی، هنری و ... موفقیت های بسیاری برای زنان درپی داشته که نشان دهنده تلاش خستگی ناپذیر آنان است.
ادامه مطلب...
 
بمناسبت بزرگداشت روز زن

يکشنبه  ۱۶ اسفند ۱٣٨٨ -  ۷ مارس ۲۰۱۰

درباره " چالشهای زنان درایران در چرخه زندگی"

 

زنان ایران 1979-1980              


     
 
هشت مارس: مبارزه برای هم تغییرات کوچک، هم تغییرات بزرگ

نادرساده
يکشنبه  ۱۶ اسفند ۱٣٨٨ -  ۷ مارس ۲۰۱۰   

مقاومت و اعتراض خیابانی

    زنان درجنبش اعتراضی و عمومی ماههای اخیر حضور چشمگیروبرجسته ای داشتند. برخی رسانه ها ی فارسی و غیر فارسی برای توصیف وضعیت جامعه ایران و ارزیابی ازکشاکش های سیاسی عبارتی نظیر" سیمای زنانه ی انقلاب ایران " یا " انقلاب زنانه ی ایران*(1) "را بکاربردند.

ادامه مطلب...
 
«شروعقبلی12345678910بعدیانتها»

صفحه 1 از 19
 

 

bonyad_logo.jpg
بیست و یکمین کنفرانس سالانه بنیاد پژوهش های زنان ایران

جنبش زنان ایران: تحولات سیاسی و مبارزات دمکراتیک

پاریس - دانشگاه سوبن
۱۵- ۱۶ - ۱۷ ژوییه (جولای)۲۰۱۰
برابر با ۲۴- ۲۵- ۲۶ تیر ۱۳۸۹

 

Make sure you have at least Flash Player 7. If not,please download.

«رادیو رهایی
صدای جمهوری، آزادی و عدالت
اجتماعی - هانوفر»

روزهای پنجشنبه از ساعت شش و نیم
تاهفت و نیم
به وقت اروپای مرکزی.